neděle 27. května 2018

OPOJNÝ ČAS PIVONĚKČas kvetoucích pivoněk je omamně opojný.

Ráda přičichnu k jejich jemnému závanu pudrových vůní.
Chtěla bych rozsázet pivoňky všech barev po celé zahradě.
Měla bych tak pivoňkovou zahradu. 
Škoda jen, že kvetou tak krátce.
Bylo by úžasné, kdyby kvetly celé léto.
Minule jsem psala o vyčerpání námětů no a dcera mi říká: "Proč se svých čtenářek nezeptáš, co by je zajímalo, jaká témata by chtěly otevřít?" 
A tak se ptám. 
Ptám se Vás, mých milých čtenářek. A i když jsem si vědoma, že blogům pomalu odzvonívá, že rychlejší je instagram, přes to přese všechno, napište mi, co Vás zajímá, co byste chtěly na blogu vidět a číst.
 Za Vaše náměty budu moc ráda.

Milé dámy, přeji vám krásné horké nadcházející dny a s novými tématy brzy na shledanou.


M.


52 komentářů:

 1. Nám na chalupě pivoňka letos odkvetla bez naší přítomností - škoda, tak je mám ráda. A ta tvoje růžová vypadá krásně něžně (my máme krvavě červenou, co vypadá spíš dravě ;-)).
  Ad náměty - mě vlastně zajímaá všechno - výlet, recepty, tipy na knížky. drobnsoti života, co zrovna zaujaly (jako třeba ty pivoňky). A navíc ty máš většinou tak krásné fotky, že si je prohlédnu s chutí vždycky.

  OdpovědětVymazat
 2. Pivoňky jsou nádherné .....mám je taky moc ráda.
  Já čtu cokoli, co je pro mě inspirací. Přiznám se, že můj blog je momentálně taky bez nového příspěvku- prostě došly :)))))

  OdpovědětVymazat
 3. Magnifique pivoine !
  Bonne semaine !
  Anna

  OdpovědětVymazat
 4. Martinko, pivoňky také miluji a nejvíce se mi líbí růžové.
  I mě zajímají všechna témata, vždy si najdu nějakou inspiraci a nebo se jenom kochám krásnými fotkami.
  Měj se hezky a hodně sil do konce školního roku,pá Jana

  OdpovědětVymazat
 5. Martinko, a já věřím, že pokud vydržíme my, vydrží i blogy. Instagram je taková rychlovka, ale připravit článeček, to už chce víc. A témata? Myslím, že zrovna ty, ať píšeš o čemkoli, čtu to ráda, s chutí. Ať už to je zahradní romantika, z kuchyně nebo reakce na aktuální téma, které se tě nějakým způsobem dotklo.
  Moc ti přeji klidní červen a na shledanou příště!
  Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Zrovna tenhle příspěvek je o tom, Marti, co dokonale ovládáš. Aranžmá a fotografie. A to mě prostě baví. Ale vzpomínám si na jeden tvůj příspěvek, příběh chlapce ze školy. Ten byl moc pěkný, tak proč v tom třeba nepokračovat...:-). Děti jsou nekonečná inspirace.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
 7. Pivonky take miluju, mam tmave ruzovou, mozna je i cervena:-), letos pribyla do zahrady ruzova a jeste tam chci propasovat bilou.Jsou dokonale. M.

  OdpovědětVymazat
 8. Pivonky milujem tak ako Ty, len keby sa dal predĺžiť čas ich krásy. Andrea

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den, ráda si u Vás přečtu a prohlédnu všechny příspěvky. Prima byly ty kuchtící, ale mám ráda i tvoření, focení, tipy na nové knížky, cestování, dekorace. Každodenní maličkosti, radosti. Ať se Vám dobře daří a ať Vás blog stále baví. Pavla

  OdpovědětVymazat
 10. ÁÁÁ, pivoňky <3 miluju je, hlavně tu jejich hebkost na listech.
  Piš o čem chceš, třeba zase o pivoňkách, blogu se nevzdávej :)

  OdpovědětVymazat

 11. 40 Funny Illustrations Proves That The World Has Changed For The Worse https://goo.gl/mE6zfU

  55 Funny Illustrations of Two Kinds Of People In The World https://goo.gl/6GbZPy

  45 Illustrations presenting the Brutal Realities of Life https://goo.gl/dmCEkW

  Funny Illustrations Of Living As a Giraffe Or a Crocodile https://goo.gl/9sZWH3

  OdpovědětVymazat

 12. Đa tạ, xin mời ghé Cty TNHH TM Bùi Minh bên mình sắm sửa thiết bị vệ sinh, thiết bị nhà tắm 2020 mới nha:
  BM8 - HOT

  OdpovědětVymazat
 13. Bylo to jako filmový trik, když mi doktor Edede přivedl mého manžela do 24 hodin, vyzkoušel jsem mnoho způsobů, jak dostat mého muže zpět, ale vždy se setkávám se špatnými lidmi, dokud jsem nemyslel doktora Ededeho radu každému, kdo má stejný problém kontaktujte ho na Ededetemple@gmail.com nebo Whatsapp +233235887825 Slibuji, že vás nikdy neodradíme.

  OdpovědětVymazat
 14. i am browsing this website dailly , and get nice facts from here all the time .

  OdpovědětVymazat
 15. Hi
  We are a company specializing in architectural design in Hanoi, with many services such as housing design, fashion shop design, interior design, quick construction design, on demand, restaurant design. , cafes, home design advice, home repair services. With a variety of designs and finishing works beautiful, modern & most professional!
  See details of our services and construction designs in the article below!
  sửa chữa cải tạo nhà
  sua chua cai tao nha
  thiết kế shop quần áo trẻ em
  cách trang trí shop quần áo trẻ em
  thiết kế shop thời trang giá rẻ
  thiet ke shop thoi trang
  thiết kế shop thời trang nữ
  thiết kế shop thời trang nam
  tư vấn thiết kế nhà
  tu van thiet ke nha
  tư vấn thiết kế nhà giá rẻ
  Great!

  OdpovědětVymazat
 16. Buy YouTube Subscribers

  You should buy YouTube subscribers because now even 10-year-olds can make hundreds of thousands of dollars by opening a channel on YouTube. We’re not surprised about that anymore. Because everyone is now accepting the power of social media.

  You can do this by opening a YouTube channel. But there are two things you need for this: content generation and subscribers. If you can’t do it naturally, you should buy YouTube subscribers. Because even if you produce quality content, your channel will not work without subscribers.

  Please visit our service link: Buy YouTube Subscribers

  OdpovědětVymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 18. Buy Soundcloud Likes

  Why Buy Soundcloud Accounts from us?

  Since we are the most reduced value great quality administration. Numerous individuals say that your record is useless yet the records are the bad waste. In this way, we will state in the event that you need to get a decent quality record then we will propose purchasing from here.

  Please visit our service link: Buy Soundcloud Likes

  OdpovědětVymazat
 19. Pivoňky přímo zbožňuji. Mám růžové, červené, bílé, plné i s jednoduchými květy. Strašně se vždycky těším, až pokvetou. Škoda, že je to jen krátce. A ta vůně....

  OdpovědětVymazat
 20. Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts. Social Media Marketing

  OdpovědětVymazat
 21. Here is a great Blog You might Come across Intriguing that we Encourage You buy reviews tripadvisor

  OdpovědětVymazat
 22. IT IS NICE TO BE IMPORTANT, BUT IT’S MORE IMPORTANT TO BE NICE.
  https://www.sphynxcatsale.com/
  sphynx kittens for sale
  toy poodle for sale
  sphynx cats for sale

  OdpovědětVymazat
 23. Very nice post and blog, I found it very explanatory and informative, thank you very much for sharing your knowledge and wisdom with us.

  Venüsbet
  Venüsbet
  Grandbetting
  Grandbetting

  OdpovědětVymazat
 24. Are You Looking to Buy USA Virtual Bank Account (VBA) with vcc cheap for paypal verification, You are in the right place this bank works with name and address... Virtual Bank Account

  OdpovědětVymazat
 25. Thanks it was a great content to publish[Enter_LF]Thankss alot [Enter_LF][Enter_LF]خرید بازی ایکس باکس ۳۶۰[Enter_LF]
  [Enter_LF]خرید بازی

  OdpovědětVymazat
 26. کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار یکی از بخش های مفید کانون خرد بخش کلینیک تهرانی میباشد

  OdpovědětVymazat
 27. Keep track of your deadlines and finish your financial homework on time. If you need Finance Coursework Help in Sheffield, please contact us right away.
  Some of the world's most famous institutions are located in Sheffield, providing students with all of the necessary exposure and assistance to flourish academically and establish a career worth mentioning. Many students from all over the world come to Sheffield to pursue their education for this reason. They arrive with the goal of establishing a long-term career. However, language hurdles cause many students to drop out of college. Students struggle to grasp what is expected of them, and they are often afraid to speak out about their issues owing to a lack of confidence.
  Essay typer Sheffield has been used by academic institutions to help pupils with challenges they experience on a regular basis. Students can use this website to contact internet specialists in Sheffield who can help them with my project. They offer Finance Coursework Help Sheffield to help students finish their assignments on time.
  Are you looking for qualified finance assignment assistants to assist you with your finance homework? Students in Sheffield can now get finance homework help from SourceEssay. To accomplish essay assignments, students must brush up on their problem-solving and analytical skills, as well as specialised subject knowledge. This is owing to the fact that they must discover practical solutions to complex problems at every stage of the process, which helps a firm run smoothly.
  The most difficult feature of writing an essay assignment is that its branches are dispersed across numerous verticals, each of which is either directly or indirectly connected to the next. In order to write a successful essay, students must have a thorough awareness of the interrelationships between these themes. Students who are experiencing trouble writing essays should get help.

  OdpovědětVymazat
 28. Congratulations on your article, it was very helpful and successful. 0b8317bfc9479003a70bd99d2c53268a
  sms onay
  website kurma
  website kurma

  OdpovědětVymazat
 29. Thank you for your explanation, very good content. 2ad5601285362903bfd52656159c7212
  altın dedektörü

  OdpovědětVymazat

Velmi děkuji za krásné a milé komentáře, které mi tu necháváte. Děkuji, Martina ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...