neděle 21. června 2015

Sušené pivoňky do POT-POURRI


Krásný voňavý den Vám všem.

Vnáším domů vůni pivoněk, růží a dřevěných hoblinek.
Vytvářím přírodní květinovou dekoraci, kterou jsem ještě doma neměla.
Vytvářím pot-pourri.


Pot-pourri je nádoba obsahující směs sušených květin, okvětních plátků květin, lístků nebo koření, která by měla vytvořit příjemné ovzduší v bytě a zároveň působit jako dekorace.  
k


Tradice užívání pot-pourri se datuje od středověku a pochází  Francie. Odtud se rozšířila do Anglie a následně do ostatních evropských zemí. Ze začátku se tyto voňavé nádoby vyskytovaly pouze v luxusních měšťanských domech, o mnoho let později se začaly běžně vyskytovat i v domácnostech. Rostliny se umisťovaly do keramických, porcelánových nebo kameninových nádob a nádoby se ukládaly do blízkosti proudícího teplého vzduchu tak, nejčastěji na krby, aby se aroma lépe uvolňovalo. Dnes se rostliny ukládají do plátěných sáčků, proutěných či dřevěných košíků.

Já jsem pro své pot-pourri využila skleněný svícen, který mám v obývacím pokoji celoročně. Mějte všichni krásný nedělní večer.
Brzy  se opět uvidíme u bylinkového seriálu a budeme vooonět!


Objetí všem
Martina


7 komentářů:

 1. Zdravím Martinko, krásný nápad, Pivoňky budou určitě skvěle vonět. Krásný večer. Alča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Alčo,
   ano, je to příjemná dekorace.
   Měj se prima, Martina

   Vymazat
 2. Alenko, občas ho taky dělám, většinou ve vánočním duchu. A jedno jsem dostala od kamarádky se stolistou růží, to je nádhera! Tvoje pot-pourri vypadá nádherně, opravdu krása!
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
 3. Martinko, krásná dekorace, nikdy by mne nenapadlo, že pivoňka se dá sušit, opět jsem moudřejší. Letos už to nestihnu, ale příští rok si také nasuším.
  Krásné dny.
  Ála

  OdpovědětVymazat
 4. Marti, taky si dělám domácí pot-pourri. Jednou jsem si v jednom velkém obchodě koupila hotový sáček a pčikala jsem a pčikala.měla jsem pocit, že mi i svědí kůže na celém těle. Takže sbírám lístečky, suším všechno možné a pak se v tom rochním.
  krásný den Majka

  OdpovědětVymazat
 5. Pozdravujem Martinka... Skvely napad, skoda, ze ja som mala tento rok pivonky iba dve :( Snad to bude buduci rok lepsie :) Pekny den Mira...

  OdpovědětVymazat
 6. Marti, já ty tvoje bylinkovo - kytičkové příspěvky mám moc ráda! Krása! Radka

  OdpovědětVymazat

Velmi děkuji za krásné a milé komentáře, které mi tu necháváte. Děkuji, Martina ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...