neděle 17. května 2015

Moji šťastní andělé uvádějí seriál BYLINKY


díl 1.

H  L  O  H


Příjemný nedělní podvečer milí čtenáři.
Rozhodla jsem se, že budu pro sebe i pro případné zájemce více popisovat bylinky, které sbírám.
Bude proto vznikat takový můj mini bylinkový seriál a dnes začínáme!
Pokud máte zájem se o bylinkách něco dozvědět, pokud také rádi sbíráte, sušíte a cokoliv dalšího s bylinkami děláte, jste k seriálu srdečně zváni. Piště mi i vaše případné postřehy, co máte odzkoušeno a ověřeno. Ráda získám nové informace a přiučím se, protože...
 na byliny nedám v žádném případě dopustit !


Hloh je efektivním lékem při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Navíc snižuje krevní tlak a je dokonce prevencí infarktu či angíny pectoris.
Hloh obecný se u nás vyskytuje poměrně hojně. Najdeme ho na stráních, na okrajích lesa, v parcích a na zahradách, nebo na okrajích luk. Hloh má někdy tvar stromu, jindy je to rozvětvený keř s ostrými trny. Právě nyní, v květnu, je čas jeho květu, pokud ho v přírodě potkáme, s určitostí si ho všimneme. Buď na sebe upozorní typickou, nepříliš libou vůní, spíše však tím, že je většinou přímo obalen a obtěžkán záplavou léčivých květů.

Květ hlohu si můžeme jednoduše nasbírat a usušit sami. Ke sklizni se většinou doporučuje pouze bíle kvetoucí hloh, některé zdroje však uvádějí, že i růžově kvetoucí hloh má stejné léčivé účinky. Osobně sbírám pouze květy bílé, růžové jsem ještě neviděla. Hloh je u nás v okolí opravdu všude, takže nasbírat celý košík květů nebyl vůbec žádný problém.Sběr a sušení hlohu
Květy se sklízejí tak, že jejich celé drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větévek, příměs připojených listů nevadí. Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení. Opravdu se mi jako nejlepší jeví síť na sušení bylin. Bylinky prosychají rovnoměrně a neztrácejí svou barvu.
Léčivé účinky mají i listy a plody hlohu (tzv. hložinky), ovšem ne tak výrazné, jako květ.

Hloh je efektivním lékem při srdečních potížích a snižuje krevní tlak
Hloh je poměrně známým přírodním prostředkem na léčbu srdečních potíží a problémy krevního oběhu. Jeho účinky opravdu stojí za naši pozornost, působení hlohu je uznáváno i ze strany mnohých lékařů, kteří ho také doporučují jako podpůrný doplněk léčby.
Látky obsažené v hlohu mají stimulační účinek na srdeční sval a jeho prokrvenízlepšují průchodnost cév a tepen a celkově zlepšují prokrvení celého těla. Působí i jako regulátor tlaku, zejména v případě vysokého krevního tlaku, který účinně snižují.
Hloh je tedy tou pravou bylinou v případě, že trpíme srdeční slabostí,arytmií a poruchami prokrvování. Funguje i jako prevence a léčba anginy pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu a rekonvalescenci po něm.

Hloh má také uklidňující účinky, čehož můžeme využít například v případě nespavosti, nebo v čase silného nervového vypětí a dlouhodobého stresu. Pomáhá i ženám v období menopauzy, kde zmírňuje nepříjemné stavy.


Základem úspěchu léčby hlohem je vytrvalost
Při užívání hlohu jako léku je velmi důležitá vytrvalost a trpělivost. Kýžený efekt je výsledkem pravidelného a dlouhodobého užívání. Nesmírnou výhodou hlohu přitom je, že na rozdíl od mnoha jiných bylin s účinkem na srdce a krevní oběh, není toxický, nejsou u něj známé žádné negativní účinky, jediným problémem by mohla byt kontraindikace s jinými léky.

Jak nejlépe užívat květ hlohu?
Hloh můžeme užívat buď samotný, nebo jeho sušený květ přidávat do bylinných čajových směsí. Čaj z hlohu má nahořklou chuť, na kterou si ale brzy zvykneme, popř. si čaj osladíme medem. I kombinováním hlohu s jinými bylinkami vylepšíme celkovou chuť čajového nálevu, vhodná je například máta, meduňka, nebo řebříček. Hloh můžeme též přidat do směsí určených pro detoxikaci organismu, pro zmírnění menstruačních potíží, jak bylo již zmíněno výše, prospívá ženám v klimakteriu.Abyste viděli, že jsem nezanevřela na háčkování, tak sklenice s nasušeným hlohem dostala bílý klobouček. Je to úplně jednoduché kolečko z polodlouhých sloupků s ozdobným okrajem. Ve spojení s režným provázkem je efekt nejhezčí.Recept na čaj / nálev z hlohu: 1 lžičku sušené bylinky zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme. Pro efektivnost účinku užíváme 3x denně.
A že to myslím s bylinkovým seriálem vážně, tak prozradím jen náznakem, na co se můžete těšit příště.Milé dámy, přeji Vám hezký zbytek neděle i celý pracovní týden


Objetí všem
Martina

13 komentářů:

 1. Marti jsem nadšená a budu věrnou čtenářkou.
  Každý rok si říkám, že se bylinkám budu více věnovat, konečně budu sušit a vždy jich mám pak stejně trochu ze zahrady.
  Hloh bych měla užívat!!
  Krásné dny s bylinkami.
  Ála

  OdpovědětVymazat
 2. Martinko, bezva nápad. Ráda se přiučím novým věcem

  OdpovědětVymazat
 3. To bude fajn. Ráda sbírám bylinky a na moji zahrádce mají své místo. Ráda se dovím nové informace, třeba hloh jsem nikdy nesbírala.
  Už mám sirup ze smrkových výhonků..

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Martino, krásný nápad. Moc děkuji. Hned jak bude chvilka vyrazím za vesnici omrknout jak je na tom hloh u nás a určitě si nějaký nasuším. Už se moc těším na pokračování. Jitka

  OdpovědětVymazat
 5. Marti, bylinky, to je vděčné téma. taky na ně nedám dopustit. A vím sice, že hloh je léčivý, přesto,nevím proč, se ho užívat bojím. Asi budu muset překonat nějaký svůj předsudek a zkusit to. Včera jsem v televizi taky viděla, jak paní baštila hlohové kvítky.
  a dál? budeme vařit med z výhonků smrku? nádherně voní.
  přeji krásný den Majka

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Martino, bylinky miluji a každoročně na zahrádce jejich pěstování rozšiřuji, tak jsem ráda za Tvoje téma. Budu se těšit na příště. Pěkný týden. Slávka

  OdpovědětVymazat
 7. Martinko, to je moc hezký nápad, takový seriál! Těším se na další díl! Hloh a já se nemusíme. Kýchám a kýchám...
  Měj hezký den, pa Helena

  OdpovědětVymazat
 8. Budu psát, co už bylo napsáno .... bezvadný nápad! Těším se na pokračování. Až se zima zeptá ................!
  Přeju krásné dny. Jarka

  OdpovědětVymazat
 9. Super nápad s psaním o bylinkách. Hloh dávám do směsi s třezalkou a meduňkou. Výborná kombinace pro srdíčko. Těším se na příští článek. Krásný den, monikaht.

  OdpovědětVymazat
 10. Milá děvčátka, velmi děkuji za všechny vaše úžasné komentáře.
  Přeji krásné májové dny, Martina

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem zvědavá, co budeš dělat s tím smrkem. Dneska jsem naložila jednu sklenici na sirup a druhou s octem...

  OdpovědětVymazat
 12. Marti, to je úžasný nápad. Už se těším na všechny Tvé články! Krásné fotky a opravdu úžasný nápad! Tleskám!!!! Krásný zbytek dne! Radka

  OdpovědětVymazat
 13. Pozdravujem Martinka tak na tento serial sa velmi tesim... Akurat zakladam bylinkovu spiralu :) Krasne dni Mira...

  OdpovědětVymazat

Velmi děkuji za krásné a milé komentáře, které mi tu necháváte. Děkuji, Martina ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...